BOROS V. Tolnai borvidék

Erre a túrára 2019. őszén kerítettünk sort. Kíváncsian vártam, hogy fehérbor fogyasztóként mit fognak nyújtani a tradicionálisan vörösboros vidék ízei.
  A tolnai borvidékkel, látogatásunk előtt egy veszprémi borkereskedés tulajának rajongó lelkendezése nyomán találkoztunk. Persze amúgy is készültünk mert a még felkutatásra váró négy vidék egyike volt,  de István a borkereskedő olyan elragadtatással beszélt konkrétan Mucsi Zalán borairól, hogy hamar eldöntöttük ő lesz a soron következő túránk origója. 
Az általa üzemeltett Grál Borpince Gyönkön található, így a szokásos "egy borkostoló nem borkostoló" mottó jegyében.a környéken próbált Fecó kis borásztokat felkutatni. A cél mindig egy borvidék kínálatának lehető legszélesebb  palettájának a megismerése, de okulva pl a Káli medencében kicsit túlvállalt hétvégénkből, most csak két kóstolóra terveztünk. 
A szállásunk Regöly településen a Likaskalács vendégházban volt. Nagyon kellemes környezetbe érkeztünk, hamísitatlan falusi díszlettel és a vendégház mindenesének gondoskodó figyelmével övezve.
Azon, hogy Tibike reggel 9-kor a kezében szorongatott sörtől nekilelkesedve vezetett minket körbe,csak egy kicsit akadtunk fenn. Később rájöttünk hogy nála alap állapot a lelkesedés, ahogy a folyamatos védőital igény is.
Első állomásunk a gyönki SIMIGH családi pincészet volt. A finom ebéddel és a jófej kutyusokkal körített vendéglátás nem okozott csalódást. 
 Egy szemtelenül fiatal, nagyon kedves pár engedett betekintést a borászatuk mindennapjaiba.
 Roppant szimpatikus volt Simigh János és párja  lelkesedése, szakértelme és rajongása ahogy szenvedélyükről a borkészítésről meséltek.  Persze a borok is magukért beszéltek. Büszkén mutatták be nekünk a rangos nemzetközi díjat besöprő roséjukat és azt, hogy igenis érdemes szorgalmas alapossággal törekedni a magas minőségre hogy kivívják a helyet és az elismerést a magyar borpiacon
A legfinomabb Zöld veltelini élményem köszönhetem nekik.   
A sor amit végigkóstoltunk:
1. Zöld veltelini 2018
2. Chardonnay 2018
3. Rosé Szekszárdi kékfrankos 2018
4. Cabernet Sauvignon Rosé 2018 
5. Szekszárdi kékfrankos
6. Szekszárdi Cabernet franc
7. szekszárdi Merlot

A fantasztikus ízektől megrészegülve emelkedett hangulatban hagytuk el a kisváros szívében fekvő Simigh pincészetet. Gyalog indultunk a túra következő helyszínére. Gyönk szélén egy dombra felkapaszkodva érkeztünk el a Pelzberg dűlőn elterülő GRÁL Borpincéhez. 
    Muszály leírnom hogy kicsit fenntartásokkal érkeztünk. Az eddigi élményeinkhez képest messze a legdrágább borkostolóra készültünk egy borászathoz, aki a csúcsgasztronómiai ágazatban működő michlein csillagos éttermek beszállítója. Bármennyire is utálom az előitéleteket, nálam gondolatban  már előre megkapta a sznob jelzőt. 
 Mucsi Zalán személyesen fogadott minket és  negyed óra sem kellett hogy a elillanjon minden fenntartásunk vele kapcsolatban. Büszkén mutatta a készülőben lévő fogadótermet az újonnan épült pincéjében. Éppen akkor készült el a monumentális méretű robosztus fa asztal, ami köré az eljövendő borkostolókat megálmodta és ami, számomra érthetetlen, de nem kör alakú ahogy a GRÁL márkanévhez illene.
 Mi a régi pince előtti hangulatos kis teraszon kaptunk helyet. Leültünk és az első perctől az utolsóig leesett állal hallgattuk Zalánt. 
 Én ugye nem vagyok igazán vörösbor fogyasztó. Kijelenthetem, hogy nem szeretm az ízét, de Zalán borait kostólva, ebben a pár órában megértettem miért is szeretik az emberek ezeket a semmihez sem hasonlítható zamatokat és íz élményeket. Azt is kijelenthetem, hogy soha nem találkoztam még olyan borásszal aki ekkora alázattal, maximalizmussal, már-már megszállottsággal áll a hivatásához. Tőle hallottuk először hogy a szőlőt, a megszokott déli fekvés helyett, tudatosan a hegy keleti oldalára telepítette. Minden munkafolyamatnál jelen van és minimális segítséget vesz igénybe. A metszést olyan szentségnek tartja, amit csak ő végez saját kezűleg. Igen, az egész ültetvényen, akkor is ha így hetekig eltart. 
A fogyasztott tételek: 
1. GRÁL Pinot Gris 2018
2.  Amfórás Kadarka 2017
3. Pelzberg 2016
4. Maestro 2016
5. Pelzberg

Mikor elköszöntünk tőle, még nem sejtettük hogy egy világjárvány kerékbe töri a 2020 tavaszára tervezett Csongrdi borvidék terveinket és jó hosszú ideig ez lesz az utolsó borkostolónk. Örülök hogy nála voltunk utoljára, hisz még így két év távlatából is élélnken él bennem, milyen mély benyomást tett ránk a munkássága. 
  



Simigh családi pincészet:    http://www.simigh.hu/
GRÁL borpince:                  http://www.gralborpince.hu/index.html





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése